[./inicio-spanish.htm]
[./index.htm]
[./index.htm]
[./competitions_uefs_male_national-team-inglish.htm]
[./competitons_uefs_male_champions-inglish.htm]
[./competitions_uefs_male_cup-uefs-inglish.htm]
[./competitions_uefs_male_veteranos-inglish.htm]
[./competitions_uefs_male_world-teams-inglish.htm]
[./competitions_uefs_female_national-team-inglish.htm]
[./competitions_uefs_female_champions-inglish.htm]
[./competitions_uefs_female-cup-uefs-inglish.htm]
[./competitions_uefs_female_supercup_inglish.htm]
[./noticias-inglish.htm]
[./agenda-inglish.htm]
[./agenda2011-inglish.htm]
[./agenda-2012-inglish.htm]
[./agenda-2013-inglish.htm]
[./comites-inglish.htm]
[./secretariageneral-inglish.htm]
[./estatutos-inglish.htm]
[./disciplina-inglish.htm]
[./multimediavideos-inglish.htm]
[./multimediagaleriafotos-inglish.htm]
[./multimediagaleriafotos-inglish.htm]
[Web Creator] [LMSOFT]
Select your language
European Union of Futsal (U.E.F.S.)
Union Europea de Futsal

IX EUROPEAN CHAMPIONSHIPS NATIONAL TEAM FUTSAL
KALININGRAD (RUSSIA) FROM 2 TO 9 MAY 2010

COMPOSITION OF GROUPS

COMPETITION SCHEDULE

GROUP "A"
Kaliningrad Place
  
1- Israel
2- Abkhazia
3- Russia
GROUP "B"
Gusev Place
  
1- Czech Republic
2- Catalonia
GROUP "C"
Gusev Place
  
1- Belarus
2- South Osetia
3- Kyrgyzstan
GROUP "D"
Kaliningrad Place
  
1- Ukraine
2- Belgium
3- Latvia
03/05/2010
11:00 h.   Gusev               Belarus - Kyrgyzstan                  (Group C)
12:30 h.   Gusev Opening Ceremony
17:00 h.   Kaliningrad       Ukraine - Latvia                          (Group D)
18:30 h.   Kaliningrad Opening Ceremony                                                      
19:00 h.   Kaliningrad       Israel - Russia                             (Group A)
04/05/2010                                                                      
17:00 h.   Gusev               Kyrgyzstan - South Ossetia          (Group C)
18:30 h.   Gusev               Czech Republic - Catalonia          (Group B)
17:00 h.   Kaliningrad        Latvia - Belgium                         (Group D)
18:30 h.   Kaliningrad        Russia - Abkhazia                       (Group A)
05/05/2010
16:30 h.   Gusev               South Ossetia - Belarus               (Group C)
17:00 h.   Kaliningrad        Belgium - Ukraine                      (Group D)
18:30 h.   Kaliningrad        Abkhazia - Israel                        (Group A)
06/05/2010
¼ Final 15:00 h. Kaliningrad          1ºA - 2ºD                    (1)    
¼ Final 16:30 h. Kaliningrad          1ºD - 2ºA                    (2)
¼ Final 18:00 h. Kaliningrad          1ºB - 2ºC                    (3)
¼ Final 19:30 h. Kaliningrad          1ºC - 2ºB                    (4)
9-12 th places 17:00 h. Gusev       3ºA - 3ºD                    (5)
9-12 th places                               3ºB - 3ºC                    (6) NOT PLAYED
07/05/2010
5-8 th places 15:00 h. Kaliningrad          Losers    (1) - (3)            (7)
5-8 th places 16:30 h. Kaliningrad          Losers    (2) - (4)            (8)
½ Final 18:00 h. Kaliningrad                  Winners  (1) - (4)            (9)
½ Final 19:30 h. Kaliningrad                  Winners  (2) - (3)          (10)
11 - 12 th places                                    Losers    (5) - (6)          NOT PLAYED
  9 - 10 th places 19:30 h. Gusev            Winners  (5) - (6)
08/05/2010
7-8 th places 13:00 h. Kaliningrad          Losers          (7) y (8)
5-6 th places 14:30 h. Kaliningrad          Winners        (7) y (8)
3-4 th places 16:00 h. Kaliningrad          Losers          (9) y (10)
Final  18:00 h. Kaliningrad                Winners       (9) y (10)
19:30 Awarding Ceremony
(*) The loser of the match (5), ended as the 11th ranked

IX EUROPEAN CHAMPIONSHIPS NATIONAL TEAM FUTSAL
KALININGRAD (RUSSIA) FROM 2 TO 9 MAY 2010

GENERAL INFORMATION
RESULTS AND STANDINGS
Czech Republic
Catalonia
3
1
  
Belarus
Kyrgyzstan
7
0
Kyrgyzstan
South Ossetia
2
8
South Ossetia
Belarus
3
5
  
Israel
Russia
0
12
Russia
Abkhazia
18
3
Abkhazia
Israel
4
11
  
Ukraine
Latvia
1
7
Latvia
Belgium
2
6
Belgium
Ukraine
10
4
  
GRouP "A"
GRoUP "B"
GRouP "C"
GRoup "D"
 
Team
P
C
T
L
PG
GA
P
D
1
Russia
2
2
0
0
30
3
6
+27
2
Israel
2
1
0
1
11
16
3
-5
3
Abkhazia
2
0
0
2
7
29
0
-22
  
 
Team
P
C
T
L
PG
GA
P
D
1
Belgium
2
2
0
0
16
6
6
+10
2
Latvia
2
1
0
1
9
7
3
+2
3
Ukraine
2
0
0
2
5
17
0
-12
  
 
Team
P
C
T
L
PG
GA
P
D
1
Belarus
2
2
0
0
12
3
6
+9
2
South Ossetia
2
1
0
1
11
7
3
+4
3
Kyrgyzstan
2
0
0
2
2
15
0
-13
  
 
Team
P
C
T
L
PG
GA
P
D
1
Czech Republic
1
1
0
0
3
1
3
+2
2
Catalonia
1
0
0
1
1
3
0
-2
  

GENERAL CLASSIFICATION IX EUROPEAN CHAMPIONSHIP FUTSAL NATIONAL TEAM

Russia
Belgium
Czech Republic
Belarus
Latvia
Catalonia
Ossetia South
Israel
Kyrgyzstan
10º
Ukraine
11º
Abkhazia
  
Russia
Belgium
5
2
  
FINAL
3-4 Th places
Belarus
Czech Republic(*)
4
4
(*) Penaltys winner  6 - 4
5-6 Th places
7-8 Th places
Latvia
Catalonia
4
3
  
Ossetia South
Israel
7
1
  
Russia
Belarus
4
2
Belgium
Czech Republic
5
4
  
Latvia (*)
Ossetia South
6
6
Israel
Catalonia
1
5
(*) Penaltys winner  10 -9
1/2 FINAL
5-8 Th places
9-10 Th places
1/4 FINAL
Russia
Latvia
7
0
Belgium
Israel
11
1
Czech Republic
Ossetia South
2
1
Belarus
Catalonia
4
0
  
Ukraine
Kyrgyzstan
1
3
  
9-11 Th places
Abkhazia
Ukraine
0
5
Kyrgyzstan
NOT PLAYED
 
 
  
18,00 h.                                               15,00 h.

19,30 h.                                               16,30 h.

14,30 h.                                               13,00 h.
  

18,00 h.                                               16,00 h.